Při výběru tapety rozhoduje místnost, do které je určená

Při volbě tapety zohledněte vzhled místnosti.
Při volbě tapety zohledněte vzhled místnosti.

Jednobarevné zdi vás nudí a chcete do svého bytu vnést trochu života? Pak jsou pro vás tapety ideální volbou. Vliesové, vinylové nebo snad samolepící? Na trhu je tolik druhů, že správný výběr dokáže potrápit i ostříleného kutila. Nebojte, poradíme vám, jakých zásad se při nákupu držet.

Nevěřte fotkám a pracujte se vzorky

Ačkoli dnešní doba k online nákupům přímo nabádá, u některých věcí je třeba volit starý dobrý osobní způsob. To znamená: prohlédnout, osahat a porovnat s ostatními kousky. Nabídka na internetu je bezpochyby široká a někdy také cenově výhodnější, obrázky produktů však často matou, takže co se na monitoru zdá jako jemná starorůžová, může ve skutečnosti svítit jako zvýrazňovač. Anebo naopak.

Pokud se pro nákup přes internet přesto rozhodnete, volte vzorkovou metodu. Vyžádejte si od obchodníka vzorky na porovnání. Nejenže se ubezpečíte v jejich vzhledu, ale budete mít také jistotu, že se nebijí s barvou vašeho nábytku. Protože jestli tapeta něco musí, tak perfektně padnout.

Zohledněte vzhled pokojů

Kromě barevného rozložení pokoje, je velmi důležitá také jeho velikost. Pro malé pokoje se obecně nedoporučují tmavé tapety, které by už tak těsný prostor mohly vzhledově ještě více zmenšit. Ideální je v tomto případě sahat po světlých a jasných barvách, které pokoj nejen opticky zvětší, ale také zesvětlí.

Pokud se chystáte tapetovat prostornější místnost, můžete bez obav upustit fantazii. Do velkých místností se hodí i tmavé odstíny, špatnou volbou nejsou ani tapety bohaté na vzory. Ty naopak mohou pomoci místnost zútulnit. Pokud byste například chtěli, aby pokoj působil nižší, volte tapety s vodorovným vzorem, jestli chcete místnost naopak protáhnout, sáhněte nejlépe po svislých pruzích.

Nezapomínejte na to, že všeho moc škodí. Při volbě tapet buďte dvojnásobně střídmí. Pokud máte v místnosti výrazný nábytek či podlahu, zvolte raději jednoduché tapety bez vzorů. Rozhodně není vhodné sahat po příliš vzorovaných či takzvaných 3D tapetách. Podobně je to také s fototapetami, které často přitahují pozornost. Pokud se naopak snažíte oživit nudný pokoj, jsou na místě barevné vzory. Ale pozor na barvu doplňků!

Zvolte správný druh tapety

Různé místnosti mají různá specifika, do každé se tak hodí jiný druh tapet. Zatímco do koupelny či kuchyně je kvůli velké vlhkosti nejvhodnější volit vinylové tapety, které jsou odolné vůči vodě a dobře omyvatelné, pokud se rozhodnete tapetovat ložnici, sáhněte raději po oblíbených vliesových. Ty jsou více prodyšné a lze snadno nalepit i sundat. Více klasickou, ale stále používanou alternativou jsou pak papírové tapety.

Jaká jsou specifika jednotlivých druhů tapet?

Papírové tapety

Asi největší výhodou těchto tapet je zřejmě jejich pořizovací cena, která je oproti ostatním druhům výrazně nižší. Zároveň je třeba počítat s tím, že nejsou odolné proti vodě ani oděru. K jejich aplikaci na stěnu je navíc potřeba větší zručnost, lepidlo se totiž musí nanášet nejen na zeď, ale také na samotnou tapetu. Před lepením se také doporučuje pár minut počkat, aby se tapeta nasákla. Obrnit trpělivostí se budete muset i v případě, že se ji někdy rozhodnete sundat. Její odstranění dá totiž docela zabrat.

Vliesové tapety

Asi nejuniverzálnější tapeta. Hodí se do všech typů místností, nevíce se však doporučuje do obývacích pokojů a ložnic. Výhodou vliesové tapety je její prodyšnost a dobrá omyvatelnost. Pokoj díky ní bude také tepelně a zvukově izolovaný. Její lepení vám navíc nezabere tolik času jako v případě papírové tapety. Lepidlo stačí nanést pouze na zeď. Tu se předtím doporučuje dobře naimpregnovat. Pokud se v budoucnu tapetu rozhodnete sundat, půjde to ještě o něco snadněji. Odstraníte ji na sucho pouhým trhnutím.

Vinylové tapety

Podobně jako papírová tapeta se nanáší i vinylová. Ta má totiž sama papírový podklad. Lépe však kryje nedokonalosti na stěně, je omyvatelná, odolná proti oděru a izoluje teplo. Není však prodyšná, nedoporučuje se tedy do ložnic ani obývacích pokojů, ale do koupelen, kuchyní či na toaletu.

Přetíratelné tapety

Pokud se na tapetu chystáte nanášet barvu, je rozhodně ideální zvolit přetíratelné tapety, které lze přetřít hned několikrát. Jsou vhodné do všech místností a dají se aplikovat také na dřevo a omítku. Jsou omyvatelné a izolují teplo i zvuk.

Sklovláknité tapety

Malovat se dají i sklovláknité tapety. Ty mají navíc tu výhodu, že díky svému složeni zvyšují protipožární odolnost. Jsou odolné proti poškrábání, zakrývají nerovnosti a jsou dobře omyvatelné. Hodí se do koupelen, kuchyní nebo obývacích pokojů.

Samolepicí tapety

Speciální kategorií jsou samolepicí tapety, k jejichž aplikace, jak už název napovídá, není třeba nanášet lepidlo. Jsou určeny hlavně k dekoraci či renovaci nábytku a menších hladkých ploch, jakými jsou například dřevo, sklo, kachličky, plech a umělá hmota. Zkrátka všechny suché, čisté a nesavé povrchy.

Fototapety

Fototapety jsou ideálním řešením pro ty, kdo chtějí interiér především oživit. Jsou vhodné také pro zakrytí nerovností či nechtěných maleb. Oblíbené jsou především motivy s přírodou, zvířaty a městy. Fototapetu lze vyrobit také na míru z vlastní fotografie.

3D tapety

K vyzdobení místnosti lze použít i trojrozměrné tapety. Na výběr bývá z mnoha geometrických tvarů a cihlových, dřevěných i kamenných struktur. Ale pozor na přeplácanost! Tento druh tapet se hodí jen do jednoduše vybavených prostor.  

Nezapomeňte na potřebné pomůcky

Kromě samotných tapet a lepidla budete dost možná potřebovat také:

  • Špachtli
  • Tmel
  • Penetraci
  • Odstraňovač starých tapet
  • Vodováhu
  • Nůžky, nůž
  • Váleček
  • Štětku
  • Štětec
  • Bezbarvý lak (na vlies a vinyl)
Při výběru tapety rozhoduje místnost, do které je určená
3.1 (61.67%) 12 hodnocení