Zahradní postel: Proč si ji pořídit a jak ji vybrat?

Lenošení na zahradě
Lenošení na zahradě, Zdroj: Unsplash

Zahradní postele se v posledních letech těší čím dál tím větší oblibě. A není také divu. Vždyť kde je lepší trávit během krásných, prosluněných dnů čas než na čerstvém vzduchu? V našem článku se dozvíte, podle čeho zahradní postel vybrat a jaké typy zahradních postelí existují.

Zahradní postel promění vaši terasu na plnohodnotnou relaxační zónu

Ptáte se, proč si zahradní postel, nazývanou i jako zahradní lůžko, lehátko nebo lenoška, pořídit na svou terasu nebo zahradu? Odpověď je více než jednoduchá. Zahradní postele vám umožní relaxovat na čerstvém vzduchu a dokonce se vyspat podobně komfortně, jako byste spali v posteli v ložnici.

Vysoký komfort při odpočinku na zahradě nabízí také zahradní gauč, na kterém se díky opěradlu sedí jedna radost. Některé zahradní sedačky jsou navíc navrženy tak, že v podstatě propojují sedačku s postelí, protože si na ně můžete i pohodlně lehnout.

Zorientujte se v nabídce: typy zahradních postelí

Setkat se můžete hned s několika typy exteriérových postelí. Jaký typ zvolit?

Zahradní houpací postele

Jestli se chcete ke spánku nechat doslova ukolébat, doporučujeme zvolit jednu ze zahradních houpacích postelí, které si oblíbí nejen děti, ale také dospělí. Dlouhou životností a vysokou odolností se vyznačují například takové houpací postele, které jsou zavěšeny na modulu vyrobeném z kvalitního dřeva. Postele mohou být navíc opatřeny praktickou boční sítí. Setkat se můžete i s houpacími postelemi, jež svým tvarem připomínají skořápku.

Polohovací venkovní postele

Nechcete na posteli jen spát, ale chcete si třeba také číst? Pak zvolte takovou postel, která je polohovací.

Zastíněné postele na terasu

Chcete odpočívat venku, ale zároveň chcete být chráněni před ostrými slunečními paprsky? Poohlédněte se po zastíněné posteli. Ta může být vybavena například nebesy, baldachýnem nebo slunečníkem.

Jednolůžka vs. dvoulůžka

Při výběru venkovní postele se také zamyslete nad tím, zda na ni budete chtít odpočívat sami, nebo s někým dalším. Podle toho se také rozhodněte, jestli pořídit jednolůžko, nebo zahradní postel pro dva.

Sestavy zahradního nábytku

Další oblíbenou variantou jsou sestavy zahradního nábytku, které složené fungují jako zahradní lůžko a rozložené jako posezení na zahradu, například jako sedací nábytek se stolkem nebo jinými kusy zahradního nábytku.

Kulatá zahradní postel pro váš dokonalý relax. Zdroj: Sunsystem.cz
Kulatá zahradní postel pro váš dokonalý relax. Zdroj: Sunsystem.cz

Zaměřeno na materiál 

Velice důležitým kritériem při výběru jakéhokoliv venkovního nábytku je materiál. Ten totiž ovlivňuje životnost i pohodlí. Zvolit dřevo, ratan, kov nebo plast?

Nadčasová klasika neboli dřevo

Při výběru venkovních postelí často narazíte na ty dřevěné. V tomto případě vsaďte raději na tvrdá a odolná dřeva typu palisandr nebo teak. Proč? Vyznačují se dlouhou životností a také vysokou odolností, a to nejen tou mechanickou, ale také proti horku, škůdcům a vlhkosti. Výhodou dřevěných zahradních postelí z masivu je bezesporu skutečnost, že ladí ke každé zahradě nebo terase a vytvářejí velmi útulnou atmosféru. Nevýhodou je vyšší hmotnost a nutnost pravidelné péče o dřevo, aby bylo stále jako nové.

Lehký a vzdušný ratan

Častou volbou jsou i zahradní postele vyrobené z umělého nebo přírodního ratanu. Mezi výhody ratanových zahradních postelí patří jednoduchá manipulace a v případě umělého ratanu i snadná údržba. Nevýhodou je však nutnost chránit přírodní ratan proti dešti.

Perfektní relaxační zóna. Zdroj: Sunsystem.cz
Perfektní relaxační zóna. Zdroj: Sunsystem.cz

Odolný a bezúdržbový kov

Některé postele na zahradu mají také hliníkovou nebo ocelovou konstrukci, které se pyšní vysokou odolností proti okolním vlivům. Výhodou kovového zahradního nábytku je, že nevyžaduje téměř žádnou péči, působí elegantně a vyniká dlouhou životností. Nevýhodou je snad jen tepelná vodivost, kdy je kov buď studený na dotek, nebo horký vlivem slunečního záření. Tomu lze ovšem zabránit vhodnou povrchovou úpravou.

Levný plast vás svým designem neokouzlí

Setkat se samozřejmě můžete i se zahradními postelemi vyrobenými z plastu, které se vyznačují nízkou hmotností, snadnou manipulací a nižší pořizovací cenou. Nevýhodou však je, že plast může na sluníčku měnit svou barvu a případně vydávat nepříjemný plastový zápach, navíc nikdy nedosáhne tak luxusního vzhledu jako kov nebo dřevo.

Vhodné lůžkoviny se postarají o vaše pohodlí

Odpočinek na zahradní posteli by nebyl ani zdaleka tak pohodlný, kdyby postele nebyly opatřeny správnými matracemi a polštářky.

Matrace

Při volbě matrace na zahradní postel se zaměřte na to, z jakého materiálu je vyrobena. Ideálně volte takovou, která je čalouněná kvalitní venkovní látkou. Jak už název venkovních látek napovídá, můžete je bez obav nechat venku, jsou totiž často buď nepromokavé, nebo vodoodpudivé, takže zvládnou i déšť.

Důležitá je však i samotná výplň. Kvalitní zahradní matrace bývají vyplněny rychleschnoucí pěnou, díky které mohou být ponechány venku za každého počasí. Matraci vybírejte také s ohledem na její tvrdost a výšku. Obvykle platí, že čím je matrace vyšší, tím je pohodlnější.

Polštáře

Stejně jako je důležitý materiál při výběru matrace, je důležitý i při výběru venkovních polštářků a polstrů na zahradní nábytek. Také ty by měly být vyrobeny z takzvaných venkovních látek a měly by se dát jednoduše čistit, sejmout i vyprat.

Deky

Na zahradní posteli můžete odpočívat i večer, kdy klesne teplota, pokud si pořídíte teplou deku. Sáhnout můžete třeba po polyesterových dekách, které jsou odolné a snadné na údržbu.

Vylaďte svoji terasu k dokonalosti díky praktickým doplňkům

Pokud si budete chtít relaxaci na zahradní posteli ještě více zpříjemnit, jistě oceníte nejrůznější doplňky, díky kterým se zahrada nebo terasa promění ve vaše nejoblíbenější místo pod sluncem.

Odkládací stolek

V případě, že si budete chtít odložit stranou pití, mobil nebo třeba knížku, rozhodně vám přijde vhod malý odkládací stolek.

Zastínění lůžka

U některých výrobců zahradních postelí si můžete připlatit za nejrůznější doplňky, například zastínění lůžka.

Další doplňky

V základu těch nejluxusnějších postelí je většinou pouze konstrukce a ostatní doplňky v podobě matrace, polštářků nebo závěsů si musíte dokoupit. Výhodou však je, že můžete vybírat z velkého množství barevných variant a materiálů, a sestavit si tak postel podle svých představ.

Luxusní houpací postel na terasu. Zdroj: Sunsystem.cz
Luxusní houpací postel na terasu. Zdroj: Sunsystem.cz

Orientační ceny zahradních postelí

Možná si právě teď také pokládáte otázku, kolik vlastně taková zahradní postel stojí. Opověď však není jednoznačná, protože existuje nepřeberné množství exteriérových postelí vyrobených z různých materiálů. Setkat se tak můžete s jednoduchými postelemi vyrobenými z levnějších materiálů se slabším polstrováním, které připomínají spíše zahradní lehátka. Takovéto postele pořídíte v řádech tisíců korun, ty nejlevnější začínají na 3 000 Kč.

V řádech desítek tisíc korun (10 000 až 30 000 Kč) se pak často pohybují zahradní postele vyrobené z umělého ratanu, které jsou ve většině případů polohovací, zastíněné a určené pro dvě osoby. V neposlední řadě existují i velmi kvalitní postele s masivní konstrukcí a vysokou pohodlnou matrací, za které by se nestyděly ani nejluxusnější dovolenkové resorty světa. Cena takovýchto postelí je obvykle vyšší než 70 000 Kč.

Jak na údržbu zahradní postele

Údržba zahradních postelí se odvíjí od toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Postele ze dřeva a z přírodního ratanu obvykle vyžadují pravidelné ošetření v podobě natírání a impregnace. To samé platí i pro kovové části, které je dobré čas od času natřít. V případě plastového a umělého nábytku většinou stačí otření vlhkým hadříkem.

Zazimování: ano, nebo ne?

Totéž, co platí o údržbě, platí i o zazimování. Některé materiály je nutné schovat na zimu dovnitř, a jiné ne. Ty nejluxusnější zahradní postele jsou však často vyrobeny tak, že je můžete nechat venku po celý rok.

I vy si zasloužíte zahradní postel, která vám umožní relaxovat na čerstvém vzduchu. Vybírejte ji podle typu i materiálu a nezapomeňte zvolit správné doplňky.

Zahradní postel: Proč si ji pořídit a jak ji vybrat?
3 (60%) 27 hodnocení