Jak vybrat kvalitní okenní rolety do vašeho domova?

Okenní rolety
Okenní rolety jsou dostupné v nepřeberném množství materiálů a barev

Hledáte vhodný způsob, jak elegantně zatemnit interiér a zároveň skrýt vaše soukromí před zvědavými pohledy sousedů? Stále oblíbenějším řešením jsou v dnešní době okenní rolety, které jsou praktické, cenově dostupné a dají se využít pro všechny typy oken. Vybrat si navíc můžete z nepřeberného množství druhů i materiálů.

Proč právě rolety?

Když někdo zmíní okenní rolety, mnozí z nás si vybaví nevkusné vybledlé pruhy látky, které stínily okna v babiččině kuchyni nebo obýváku. V dnešní době je ale realita úplně jiná. Stejně jako závěsy nebo žaluzie vám rolety pomohou příjemně zastínit interiér, a navíc slouží také jako moderní a velice elegantní dekorace interiéru.

Výhody rolet

  • Jsou cenově dostupné
  • Zabraňují úniku tepla
  • Snižují venkovní hluk
  • Chrání před slunečním zářením
  • Jsou hygieničtější než klasické závěsy
  • Můžete si vybrat ze široké nabídky materiálů a barev

Rozměry a způsob montáže

Jakmile se rozhodnete do vašeho interiéru pořídit rolety, musíte zohlednit několik důležitých parametrů. Nejprve byste měli zjistit, jaký rozměr rolet budete pro vaše okna potřebovat. Dále se zaměřte na to, jak chcete své nové rolety doma namontovat. Vybrat si můžete z několika způsobů.

Druhy montáže rolet

  • Rolety na rám okna neboli rolety mini – jednoduchý způsob bez vrtání
  • Rolety namontované na zeď nebo strop – vhodné pro velká okna či atypické tvary
  • Rolety umístěné na nosném rámu – lze je namontovat na rám okna i na zeď
  • Nano rolety připevněné na okno samolepicím suchým zipem

Dalším důležitým faktorem je ovládání rolet. Nejlevnější variantou je ovládání řetízkové nebo stahovací, které je vhodné především pro menší okna. Dále se můžete setkat také s pružinovým ovládáním a pro velká okna či zastínění celého domu je vhodné ovládání elektrické, které je ovšem také dražší.

Berte ohled na vzhled místností

Nabídka rolet na trhu je široká. Zvolený systém by však měl být nejen praktický, ale také by měl sloužit jako estetický doplněk interiéru. Proto je dobré zaměřit se na výběr vhodného materiálu i barev. Mezi oblíbené varianty patří světlé odstíny a pastelové barvy, jako kontrast k bílým stěnám lidé ovšem volí také výrazné tmavé odstíny. Samostatnou kategorií jsou rolety se vzorem, které jsou vhodné především do dětských pokojů.

Při výběru rolet hraje důležitou roli také to, k jakému účelu budou sloužit. Interiérové rolety na okna mohou místnost zatemnit úplně (blackout rolety) nebo částečně. Jestliže rádi spíte v naprosté temnotě nebo chcete mít od okolí naprostý klid, zvolte rolety zatemňovací. Pokud však budou sloužit pouze jako dekorace, vyplatí se přemýšlet o roletách z průhledných látek, které do interiéru propustí větší množství slunečních paprsků.

Látkové rolety

Mezi nejoblíbenější druhy zastínění interiéru patří rolety látkové. Ty se vyrábějí z umělých nebo přírodních materiálů (bavlna, len) a jsou dostupné ve velkém počtu barev i stylů. Textilní rolety představují jednoduchý, ale vysoce funkční stínicí prvek, který vašemu interiéru dodá úplně nový rozměr. Můžete je namontovat na zeď i na strop, přímo do okenního křídla nebo také na rám okna.

Zatemňovací rolety – Den a noc

Speciálním druhem látkového zastínění jsou rolety Den a noc, které můžete znát také jako zebra rolety, dvojité rolety nebo rolety twinroll. Ty se skládají z vodorovných střídavě tkaných pásů ve dvou vrstvách za sebou. Jeden pruh látky je vždy plně transparentní a následující naopak neprůsvitný. Díky tomuto designu můžete plně regulovat intenzitu světla v místnosti a zároveň tak nemusíte řešit záclony a závěsy.

Japonské rolety

Japonské rolety (žaluzie) slouží především jako moderní doplněk interiéru. Jedná se o vertikální pruhy látky, které můžete použít k zastínění větších ploch, ale také jako předěl jednotlivých místností. Výhodou je možnost elektrického ovládání a široký výběr barev i dekorů, díky čemuž si každý přizpůsobí interiér k obrazu svému.

Bambusové rolety

Pokud hledáte jednoduchou a čistě přírodní variantu, rozhodně se vyplatí sáhnout po bambusových roletách, které se označují také jako rákosové. Jak již samotný název napovídá, jsou vyrobeny z bambusových tyčí různých velikostí. Oblibu si tento druh rolet získal nejen díky elegantnímu vzhledu, ale také kvůli snadné údržbě a nízkým pořizovacím nákladům.

Římské rolety

Tento druh rolet se využívá nejen jako stínicí, ale také jako dekorativní prvek. Díky svému designu se navíc hodí do moderního i tradičního interiéru. Hlavní viditelnou část římské rolety tvoří látka, typické jsou horizontální sklady. Můžete s nimi zastínit i šikmá nebo střešní okna.

Dřevěné rolety

Rolety ze dřeva jsou nejenom praktické, ale především také velice stylové. Setkáte se s nimi proto jak v historických stavbách, tak i v moderních interiérech. Tyto rolety však nepředstavují pouze zajímavý designový prvek. Použití přírodního materiálu vaší domácnosti dodá pocit harmonie a útulnosti.  

Papírové rolety

Samonalepovací papírové rolety jsou vhodným doplňkem nejen pro vaši domácnost, ale používají se také v kancelářích, školách nebo třeba obchodních domech. Jedná se o levné rolety, které se vyrábí z vysoce kvalitního papíru a díky snadné recyklovatelnosti nezatěžují životní prostředí. Jejich montáž je navíc velmi snadná a nevyžaduje žádné vrtání.

Střešní rolety

Střešní okna vyžadují speciální rolety, které jsou uzpůsobené pro šikmé umístění a po obvodu je zajišťují vodicí lišty. Jedná se o komfortní způsob určený pro regulaci množství světla v místnosti, ale zároveň také zajímavý dekorativní prvek interiéru. Střešní rolety jsou dostupné v široké nabídce materiálů, barev a vzorů.

Venkovní rolety

Aby přečkaly jakoukoliv nepřízeň počasí, vyrábějí se venkovní neboli předokenní rolety z odolnějších materiálů. Jejich konstrukce je celkově pevnější, rolety propouští méně světla a tepelně izolují ještě lépe než ty interiérové.  Můžete si vybrat z několika druhů, k dispozici jsou například rolety podomítkové nebo bezpečnostní.

Jak vybrat kvalitní okenní rolety do vašeho domova?
3 (60%) 14 hodnocení