Jak vybrat kvalitní zahradní lavici krok za krokem

Chcete si na zahradě nebo terase vytvořit dokonalý koutek pro relaxaci i víkendové grilovačky? Pak vám nesmí chybět pořádné zahradní posezení. Aby nejen perfektně vypadalo, ale i sloužilo, provedeme vás jeho výběrem.

4 kritéria pro výběr perfektní zahradní pohovky

Než se pustíte do vod e-shopů, ujasněte si, co od zahradního posezení očekáváte. V úvahu byste měli vzít tato čtyři kritéria.

  1. Funkčnost

Jak přesně budete sezení na zahradě využívat? Promyslete si, kolik lidí najednou byste chtěli usadit. Také jestli chcete čistě odpočinkový koutek, a tak dáte přednost nízké pohovce, nebo budete i stolovat, a tak zvolíte raději zahradní lavici.

Budete s nábytkem často manipulovat? Měl by být skládací, ať ho jednoduše schováte třeba do garáže? Praktické jsou také zahradní lavice s úložným prostorem. Zkuste si sepsat všechny vlastnosti, které od pohovky nebo lavice očekáváte.

  1. Odolnost

Neméně důležitým kritériem je odolnost. Jakým podmínkám bude posezení vystaveno? Bude chráněné pergolou, nebo na něj bude pršet a pražit sluníčko? Máte možnost ho na zimu schovat do přístřešku nebo alespoň přikrýt plachtou? A jste ochotni věnovat čas potřebné údržbě? Myslete i na vzdálenost od grilu, který představuje zvýšené riziko poškození.

  1. Pohodlí

Jestli chcete na zahradě vyloženě relaxovat, možná upřednostníte pohodlí před funkčností. Věnujte pozornost kvalitě polstrování, područkám a sklonu opěradla. Skvělou volbou může být také zahradní houpací lavice. Úroveň pohodlí můžete vždy vylepšit měkkými polštáři.

  1. Design

Chcete, aby posezení hezky zapadlo do okolní přírody, nebo má být dominantním prvkem, který zaujme pozornost? Nejoblíbenějšími materiály jsou dřevo a ratan, skvěle ale vypadá i romantická kovová lavička. Dřevo a kov můžete také natřít barevným lakem a vytvořit si tak útulný koutek třeba v řeckém modrém stylu

Materiál hraje prim

Už víte, co od zahradního posezení očekáváte, a teď je potřeba podle toho vybrat. Funkčnost a pohodlí poznáte jednoduše podle parametrů a fotek produktu. Co už ale tak jednoduše nevyčtete, jsou vlastnosti, které sedačce dává její materiál. Pojďme se podívat na ty nejčastější materiály a všechny jejich výhody a nevýhody.

Zahradní lavice ze dřeva

Nejvyšší kvalitu a odolnost mají exotické dřeviny. Venku je dokonce můžete nechat celoročně. Exotické dřevo je ale velmi těžké, a tak se s ním špatně manipuluje. Počítat musíte také s vyšší cenou. Levnější variantou je borovice nebo smrk, které ale před mrazy musíte chránit. Všechny druhy dřeva je potřeba jednou za čas natřít, abyste prodloužili jeho životnost.

Zahradní lavice z ratanu

Co do oblíbenosti šlape ratan dřevu na paty. Ale ne ani tak ratan pravý, jako ten umělý. Přírodní ratan totiž nezvládá dobře venkovní podmínky a vyžaduje údržbu stejně jako dřevo. Naproti tomu umělý ratan můžete venku nechat celoročně a vypadá skvěle. Dejte si ale pozor na jeho kvalitu. Výrobce zpravidla uvádí garantovanou životnost a ta by měla být alespoň pět let. Roli hraje také materiál konstrukce a ten je nejodolnější z hliníku.

Zahradní lavice z kovu

Hlavní nevýhodou kovu je možná koroze, vybírejte proto pečlivě. Nejčastěji se setkáte s hliníkem nebo ocelí. Hliníkový nábytek je lehký a nekoroduje, zvládne proto celoroční venkovní podmínky. Dejte si ale pozor, aby byl dostatečně bytelný a konstrukce se brzy nezdeformovala. Ocel podléhá korozi, proto volte jedině nerezovou verzi nebo ocel s antikorozním nátěrem. Nevýhodou oceli je ale tepelná vodivost. V chladu proto studí a na slunci pálí.

Zahradní lavice z plastu

Jakkoliv zní plast nevábně, doby bílého plastového nábytku jsou dávno pryč. Dnes už máte na výběr z mnohem estetičtějších a bytelnějších variant. Výhodou plastu je snadná manipulace a údržba a samozřejmě přívětivá cena. Má ale nízkou nosnost a odolnost, proto je potřeba ho na zimu schovat v interiéru.

Jak vybrat kvalitní zahradní lavici krok za krokem
2.8 (55.38%) 39 hodnocení