Jak vyčistit koberec? Kromě chemie pomůže zelí i jedlá soda

Koberce nemusíte čistit jen chemií.

Rozlité červené víno ani převržený hrnek s kávou rozhodně nepatří k věcem, které bychom na své podlaze viděli rádi. A co teprve ti, co mají doma koberec. Z plovoucí podlahy a dlažby rozlitou tekutinu snadno setřeme, na kobercích se však zpravidla vytvoří skvrna ještě předtím, než stihneme doběhnout pro papírové utěrky. Nezoufejte, poradíme, jak koberec vrátit do původního stavu.

Ať vlastníte sebevýkonnější vysavač, pravidelné vysávání nestačí, koberec je potřeba čas od času také pečlivě vyčistit. Buď od náhlé skvrny nebo usazené špíny, kvůli které koberec po čase ztrácí svůj původní vzhled. Jak na to? Na výběr máte hned ze čtyř variant:

  • Mokré čištění
  • Suché čištění
  • Strojové čistění
  • Čištění párou

Ale pozor, každá z variant se hodí na jiný typ koberců. Jaká je vhodná pro ten váš, najdete napsané na jeho štítku.

Tipy na nejlepší vysavače pro domácnost najdete třeba na Rankito.cz

Mokré čištění

U mokrého čištění se obvykle používají naředěné čistící prostředky s vodou. Právě kvůli ní se tato technika nehodí na koberce, které jsou položeny na dřevěné podlaze. Ta by kvůli vlhkosti mohla začít plesnivět. Stejně tak se tento způsob čištění nedoporučuje u přírodních koberců z vlny nebo hedvábí. To samé platí i pro perské koberce, kterým byste tímto způsobem mohli poničit vlákna.

Pokud nemáte přírodní koberec ani dřevěný podklad, můžete se do mokrého čistění s klidným svědomím pustit. Nejprve však zkontrolujte, zda je vás koberec stálobarevný, což jednoduše znamená, že nebyl barven ručně. Pokud by byl, mohly by se na něm udělat skvrny.

Abyste zabránili zatuchnutí, volte prostředek, který tvoří hustou pěnu. Tu na koberec nanášejte rovnoměrně a následně nechte působit tak dlouho, jak radí návod. Čas se u jednotlivých přípravků totiž liší. Po zaschnutí pěnu i se špínou jednoduše vyluxujte. Pokud je koberec opravdu hodně znečištěný, můžete použít kartáč a jemně jím po zašpiněných plochách přejet. Pěnu se špínou následně setřete hadrem.

Pozor, počítejte s tím, že bude koberec schnout přibližně 24 hodin. Během té doby by na něj neměl nikdo šlapat.

Věděli jste, že výborný pomocník na úklid může být i parní mop? Nejlepší parní mopy pro vás otestoval portál Testado.cz.

Suché čištění

Jak už název napovídá, čištění na sucho funguje na bázi suché pěny, která kromě nečistot absorbuje také mastnotu. Tento způsob čištění je sice dražší, ale také šetrnější, protože neničí vlákna. Je tak vhodný i na koberce z přírodních materiálů, které by se vlivem mokrého čištění mohly srazit.

Jak na to? Koberec nejdříve vyluxujte a následně na něj přípravek v dostatečném množství nastříkejte po celé jeho ploše. Pokud má koberec vysoký vlas, budete muset pěnu zapracovat kartáčem. Jedině tak se přípravek dostane hlouběji. Nechte suchou pěnu působit podle návodu a následně vyluxujte. Počítejte však s tím, že přípravky pro suché čištění práší. Bude tedy potřeba setřít prach i z nábytku. Výhodou oproti mokrému čištění je, že nemusíte čekat na zaschnutí koberce a můžete jej používat ihned po vyčištění.

Strojové mokré čištění

Během strojového čistění se do vláken koberce dostává čistící tekutina, která nečistoty rozpustí. Ty se následně spolu s tekutinou nasají do speciální nádoby. V případě velkého znečištění se mohou použít i nástavce s rotačním kartáčem.  Výhodou oproti klasickému mokrému čistění je, že koberec rychleji schne. Díky speciálnímu přístroji se z něj totiž vysaje většina vody.

Čistění párou

Čistit můžete také pomocí páry, která se zahřeje na 180 stupňů Celsia a operuje pod tlakem 8 Barů. Do koberce je vstřikována horká voda spolu se saponátem a nečistoty jsou následně odsávány speciálním vysavačem. Tento způsob čistění vám provede specializovaná firma. Pokud ale máte pocit, že to zvládnete i sami, můžete si stroj půjčit.

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem?

Koberce s vysokými vlasy jsou náročnější na údržbu, a to hlavně proto, že se v nich nepořádek lépe drží. Je tedy třeba je luxovat o poznání častěji než koberce s nízkým vlasem. A pokud máte doma domácího mazlíčka, budete po luxu sahat každý den. Co se týče čištění, vzhledem k hluboce usazené špíně je lepší volit metodu na sucho.

Jak vyčistit koberec po vzoru babiček?

Zatímco většina z nás v dnešní době spoléhá na vyspělou techniku a chemické přípravky, naše babičky si často musely poradit jen s tím co měly ve spíži. Takže, čím vyčistit koberec? Účinný je podle nich třeba kypřící prášek. Říkáte si, jak ho použít? Stačí ho nasypat přímo na koberec a nechat působit několik hodin. Nejlépe přes noc. Následující den ho stačí důkladně vyluxovat. Místo prášku do pečiva lze koberec vyčistit také jedlou sodou.

Osvědčený recept je podle babiček také kysané zelí. To se po důkladném slití pohází na koberec a poté opět vyluxujte. V případě, že se vám na koberci udělá mastný flek, sáhněte po citronové šťávě. Nakapejte ji na skvrnu a setřete hadříkem.

Některé babské rady můžete použít například v případě, že vlastníte perský koberec. Na jeho čištění se totiž chemie používat nesmí.

Jak vyčistit koberec? Kromě chemie pomůže zelí i jedlá soda
3.4 (68.46%) 26 hodnocení