Sekačky na trávu: Jaké jsou nejlepší a co umí?

Sekačka na trávu
Sekačka na trávu

Jarní úklid se netýká pouze našich domácností, ale také zahrad. Příchod prvních hřejivých paprsků s sebou přináší i pravidelné zušlechťování trávníku. Aby zůstal zelený koberec co nejkrásnější, žádá si dokonalou péči se vším všudy. Kromě vláhy je trávník nutné také sekat. Prodejci nabízí nepřeberné množství zahradní techniky, která je účinná a pokroková. Bez sekačky na trávu se však žádný zahradník neobejde ani dnes. Podíváme se, jaké varianty existují a co nám mohou nabídnout.

Strunové sekačky

Pro skutečně dokonalý trávník je strunová sekačka zcela nezbytná. Na trhu existují klasické strunovky s elektrickým nebo akumulátorovým pohonem, pro náročnější práci slouží benzinové strunové sekačky. Zatímco klasické křovinořezy jsou robustnější a zpravidla výkonnější, strunové sekačky jsou skvělé pro jemnější dokončovací práce. Tyto stroje jsou konstrukčně lehké a snadno ovladatelné. Takové vlastnosti dovolí jejich majitelům rychlou a přesnou práci na hůře dostupných místech. Mezi nespornou výhodu patří jejich bezúdržbový provoz.

Strunové sekačky sice nenabízí nijak závratný výkon, svoji práci ale plní výborně. Lehce se dostanou k obrubníkům, mezi stromky, pod lavičky, za květináče a na další hůře dostupná místa. Při sečení trávy je rozhodující výkon a záběr strunové hlavy. Jednotlivé modely se od sebe tímto parametrem liší. Můžete narazit na typ s 30 centimetry, ale také se záběrem přes 40 centimetrů. Roli hraje také použitá struna a její výměna. Před nákupem strunové sekačky se také podívejte, jakým způsobem se struna mění. U některých typů je tento proces zdlouhavý a zbytečně náročný.

Zahradní sekačky

Strunové sekačky jsou tedy nezbytné pro drobné úpravy. Bez klasických zahradních sekaček se ale neobejdete. Díky vysokému výkonu a záběru dokáží trávník posekat rychle a efektivně. Pro menší plochy jsou skvělé elektrické sekačky, které nabízí slušný výkon a prakticky bezúdržbový provoz. Už za několik tisíc korun si můžete pořídit kvalitní model s možností nastavení výšky sečení. Nevýhodou elektrických verzí je chatrnější konstrukce a minimum funkcí, jako je například mulčování nebo pojezd.

Právě takové vlastnosti nabízí benzinové varianty, které jsou všeobecně považovány za nejlepší sekačky na trávu. Za příplatek dostanete do rukou skutečně vysoký výkon, kvalitní provedení a možnost sečení větších ploch. Díky pojezdu nebude sečení trávníku tak náročné, protože nemusíte celou váhu stroje pohánět vlastní silou. Silný motor zajistí špičkové výsledky sečení, tudíž nebudete muset zarostlejší místa sekat opakovaně. Benzinový pohon si ovšem žádá pravidelnou údržbu a pohonné hmoty. Nesmíte ani zapomínat na hluk, který je – oproti elektrické verzi – výrazně vyšší. Nepřítomnost síťového kabelu je ale příjemným benefitem.

Další varianty

Kromě strunových a benzinových zahradních sekaček existují na trhu také další varianty sečení. Jednou z nich představují vřetenové sekačky. Jejich hlavním znakem je způsob, jakým zelený trávník zušlechťují. Trávu netrhají, nýbrž stříhají pomocí vřetene s několika noži. Pohon je zajišťován fyzickou silou obsluhy a dvěma kolečky. Vřetenové sekačky jsou proto vhodné na úpravu menších trávníků. Pravým opakem jsou bubnové sekačky, které se zdatně vypořádají s vysokou trávou, křovisky a menšími dřevinami. Rotující disk s otočnými noži je dostatečně silný a výkonný, proto se hodí na zanedbané nebo méně udržované zahrady.

Mezi nejvyspělejší formy úpravy trávníků patří robotické sekačky. Ačkoli je jejich pořizovací cena většinou dost vysoká, na oplátku získáte pohodlný způsob sečení. Vyspělé robotické sekačky dokáží pracovat zcela samostatně, přitom nevynechají ani kousek neposečený. Při práci využívají naprogramovanou inteligenci a systém. Roboty lze kontrolovat v rámci aplikace na chytrém telefonu. Stroj si také sám hlídá stav baterie. Pokud se blíží vybití, automaticky zajede do nabíjecí stanice se dobít. Jakmile se baterie nabije, sekačka pokračuje tam, kde původně skončila.

Kam sekačku uskladnit

Ať už si pořídíte jakéhokoliv pomocníka pro váš trávník, stroj je ještě nutné správně uskladnit. Pokud necháte sekačku jen tak ledabyle na pospas větru a dešti, její životnost se může výrazně snížit. Jednou z ideálních možností je zahradní domek na nářadí. Jednoduchou skládačku dokáže postavit i nezkušený zahradník. Stačí dodržet návod a na vaší zahradě během chvíle vyroste účelný domek nebo bouda. Na jednom místě uskladníte zahradní techniku a drobná nářadí, ke kterým budete mít rychlý přístup. Zahradní domek může být plastový, dřevěný nebo plechový, přičemž vybírat lze z mnoha velikostí, tvarů a barev. Variabilita se týká také dveří a střechy. Prodejci nabízí jednokřídlé nebo dvoukřídlé provedení, střecha domku může být plochá nebo sedlová. Kreativitě se tedy meze nekladou.

Sekačky na trávu: Jaké jsou nejlepší a co umí?
3 (60.67%) 30 hodnocení