Vybíráte houpací nebo závěsné křeslo? Důležité je pohodlí i kvalitní materiál

Houpací křeslo skvěle doplní váš interiér
Houpací křeslo skvěle doplní váš interiér

Když se řekne houpací křeslo, spousta lidí si vybaví zašlý nábytek, na který padá prach v domě našich prarodičů. V dnešní době se však tyto staré poklady opět vrací do módy a dají se využit nejen jako příjemné místo k relaxaci, ale také jako designový doplněk celého interiéru. Nevíte, jak si z nepřeberného množství výrobků na trhu vybrat to pravé? Poradíme vám, jak na to!

Chcete na chvíli zapomenout na všechny vaše starosti a v klidu si odpočinout? Houpací křeslo je k tomu naprosto ideální. Ať už ho umístíte do bytu nebo na zahradu, můžete v něm strávit příjemné chvilky s novou knihou, vychutnat si horký čaj a kávu, poslechnout si oblíbenou hudbu, nebo se prostě jen po celodenním shonu oddat snění a na chvilku si zdřímnout.

Na co před koupí křesla myslet?

Dříve než si pořídíte první houpací křeslo, které vám v obchodě nebo na internetu padne do oka, měli byste zvážit několik věcí. Jinak by se totiž mohlo stát, že se vám obrovské závěsné relaxační křeslo do bytu nevejde, nebo vás s klasickým dřevěným kusem nábytku partner domů nepustí, protože se prostě do moderního interiéru nehodí.

Co všechno je nutné zvážit?

 • Umístění křesla
 • Materiál
 • Nosnost
 • Cena
 • Možnosti údržby

Houpací či závěsné křeslo by mělo být především vhodným doplňkem interiéru. Vybírejte proto z takových barev a materiálů, které budou ladit společně s ostatním nábytkem. Obvykle je také lepší sáhnout po křesle s větší nosností. Může se totiž stát, že se do něj posadí dvě děti, na návštěvu dorazí člověk silnější postavy nebo vám na klín vyskočí váš desetikilový pes.

Při výběru houpacího křesla hraje roli nejen samotný materiál, ale také kolik času jste ochotní věnovat jeho údržbě. Plast nebo umělý ratan stačí přetřít navlhčeným hadrem, textilní křesla je nutné jednou za čas vyprat nebo ručně vyčistit a dřevo by se mělo ideálně několikrát za sezónu vyčistit a napustit olejem.

Důležité je i to, kolik jste za křeslo ochotní zaplatit. Nejlevnější variantu seženete kolem 300 korun, cena dražších křesel se však pohybuje v řádech tisíců, někdy i desetitisíců korun.

Zvolte správný druh houpacího křesla

Výběr křesla závisí čistě na vás. V dnešní době je nabídka poměrně široká. K dispozici jsou klasická dřevěná houpací křesla a venkovní houpací křesla, oblíbenou variantou je však také závěsné houpací křeslo nebo různá houpací křesla pro děti a miminka.

Klasické houpací křeslo

Milovníci tradičního designu a přírodních materiálů jistě ocení klasická houpací křesla, která jsou dostupná v mnoha různých tvarech i barvách.

Varianty klasických křesel:

 • Dřevěné
 • Ratanové
 • Rákosové
 • Kovové
 • Plastové

Dřevěné houpací křeslo je nestárnoucí klasika, která většinou tvoří dominantu celého pokoje. Hodí se především do retro interiérů nebo místností, které vynikají svým rustikálním či vintage stylem. Díky svým ladným křivkám a zajímavým řezbám si tento doplněk jistě zamilujete. U křesla z masivu se navíc nemusíte bát, že by mohlo snadno prasknout jako levnější plastová varianta.

Kromě houpacích křesel ze dřeva jsou na trhu k mání také další zajímavé designové kousky. Pokud je váš interiér laděný do moderního nebo minimalistického stylu, nebojte se sáhnout po neokoukaném křesle netradičního tvaru. Čisté linie, zářivé barvy nebo třeba nevšední kombinace materiálů–možnosti jsou v podstatě nekonečné.

Závěsné houpací křeslo

Klasická houpací křesla vám přijdou nudná, do bytu se nehodí nebo se vám prostě nelíbí? Vyzkoušejte stále oblíbenější variantu ve formě závěsného křesla, kterému se někdy také říká závěsné křeslo vajíčko. Tento speciální druh nábytku jistě dodá vašemu interiéru zcela jiný rozměr. Navíc se kolem něj dá dobře procházet, takže se hodí i do míst, kam by se klasické křeslo nevešlo.

Vybrat si můžete ze dvou druhů uchycení:

 • Na strop
 • Do stojanu

Hlavní výhodou závěsného křesla je to, že k jeho uchycení vám stačí jediný bod. Můžete si ho tak pověsit do obývacího pokoje, do volného prostoru mezi dvě místnosti nebo třeba na terasu. Stačí pouze aby byl strop dostatečně pevný.

V této kategorii nás zaujalo české hand made závěsné křeslo od TAMARKI. Je velmi bytelné, použité materiály jsou přírodní, použitá bavlna má hydrofobní úpravu a každý kousek vyrábí sama autorka. Díky trojici rozpěrných bukových tyčí drží křeslo tvar a při sezení nesvírá, jako jiné závěsné houpačky.

Pokud tuto možnost nemáte, ale přesto byste si závěsné křeslo rádi pořídili, nezoufejte. K dispozici je totiž speciální stojan na závěsné křeslo, díky kterému se tento kus nábytku dá jednoduše umístit do dětských nebo studentských pokojů, krásně ale doplní i prázdný kout v ložnici nebo na balkóně. Můžete zvolit buď dřevěnou nebo kovovou variantu, oba druhy mají poměrně vysokou nosnost.

Zahradní houpací křeslo

Pokud plánujete houpací křeslo využívat na zahradě nebo na nezastřešené terase, důležité je zvolit vhodný materiál, který vydrží různé výkyvy počasí. Oblíbená jsou ratanová houpací křesla z přírodního nebo umělého proutí, která odolají větru, dešti i velkým vedrům. Na zimu se navíc dají díky své nízké hmotnosti pohodlně uklidit.

Venkovní houpací křeslo se skvěle hodí pro klidné posezení na terase, na balkóně nebo přímo na zahradě. Proutěná křesla jsou navíc dostupná jak v klasické, tak i v závěsné variantě. Jestliže byste se ale raději natáhli a v klidu si zdřímli, vyplatí se spíše uvažovat o houpací síti nebo závěsném lehátku.

Dětské houpací křeslo

Hledáte vhodný doplněk do dětského pokoje, který si vaše ratolest zamiluje a bude tam moct v klidu listovat pohádkovými knížkami? Zkuste mu pořídit houpací křeslo pro děti. Klidné pohupování ze strany na stranu děti jistě ocení, můžete navíc vybírat z různých barev, materiálů i tvarů. Pro nejmenší jsou dostupná například křesílka BabyGO, která vypadají jako slon, králíček, medvídek nebo ovečka.

Vhodné houpací křeslo pro miminka se využívá také jako dětská kolébka, dokáže totiž urychlit proces uspávání. K dispozici jsou navíc i křesla s možností automatizovaného houpání nebo se zabudovaným hudebním přehrávačem. Na závěsných křeslech se děti zase dostatečně vyřádí, protože připomínají houpačku.

Důležité jsou i doplňky

Samotný potah na houpací křeslo si můžete zvolit z velké nabídky materiálů i barev. K houpacím křeslům se dnes navíc vyrábí také spousta doplňků, jako jsou různé polštářky nebo podnožky. Nejen, že tyto drobnosti můžete různě dokupovat a obměňovat, ale také díky nim svůj interiér skvěle oživíte.

Vybíráte houpací nebo závěsné křeslo? Důležité je pohodlí i kvalitní materiál
3 (60%) 25 hodnocení