Jak se zbavit hmyzu v bytě? Vsaďte na čistotu a osvědčené přípravky

Zbavte se hmyzu v bytě rychle a účinně
Zbavte se hmyzu v bytě rychle a účinně

Usídlily se u vás v bytě štěnice, ve skříni poletuje několik molů nebo je vaše kuchyně plná mravenců? Nemusí to nutně znamenat, že zanedbáváte základní hygienické návyky, nezvaní návštěvníci se totiž mohou objevit i v perfektně uklizeném domově. Jak se jich účinně zbavíte?

S návštěvou některého z domácích škůdců se v průběhu let potýká téměř každá domácnost. Nejčastěji se jedná o štěnice, blechy, moly a mravence, i další druhy hmyzu však mohou způsobit velké problémy. Je proto nutné vědět, jak je můžete sami nebo za pomoci odborníků co nejrychleji vyhubit.

Důležitá je především hygiena

V boji s domácími škůdci hraje hlavní roli čistota. Ačkoliv se mohou objevit i v perfektně uklizené domácnosti, většina škůdců dává přednost životu ve špinavých zákoutích, ve starém nábytku či mezi odpadky. Proto je nutné dodržovat pravidla hygieny, která zahrnují také tyto rady:

  • Udržujte odpadkový koš neustále čistý
  • Vynášejte pravidelně zbytky potravin
  • Rozlité tekutiny vždy pečlivě setřete
  • Pravidelně vysávejte a vytírejte podlahové krytiny
  • Kromě svých lůžkovin perte také pelíšky vašich mazlíčků
  • Z odpadu uklízejte zbytky vlasů a dalších nečistot
  • Vždy zkontrolujte starý nábytek a věci donesené z antikvariátů

Kromě toho, že domácí škůdce nikdo mít doma nechce, jsou tito nevítaní návštěvníci také zdrojem nepříjemných zdravotních problémů. Přenášejí totiž různé choroboplodné viry a bakterie, jsou zodpovědní za alergické reakce a někdy mohou být i životu nebezpeční. Mimo jiné napadají i potraviny, textil a další výrobky v lidských obydlích.

Zatočte s hmyzem

Existuje mnoho osvědčených způsobů, které vám pomohou škůdce z bytu rychle vyhnat. Záleží pouze na tom, který konkrétní druh nevítaných návštěvníků se u vás doma usídlil.

Nejjednodušším řešením, jak se chránit proti komárům, vosám, mouchám nebo třeba sršňům, jsou sítě do oken, dveří nebo do ventilačních otvorů. Díky nim můžete větrat kdykoli, dokonce i s rozsvícenými světly. Dostupné jsou také různé chemické prostředky a odpařovače s insekticidy, které škůdce zapuzují ven nebo je přímo zabíjí.

Jak se rychle zbavit molů?

Mol šatní patří mezi nevítané návštěvníky, kteří se do bytu přistěhují velmi nenápadně. Jedná se o drobné motýlky s lesklými či stříbrnými křídly. Jakmile se dostanou do skříně a prokoušou oblíbené kousky oblečení, je už většinou pozdě. Proto je důležité okamžitě jednat a se škůdci zatočit.

Jak se zbavit molů šatních?

  • Pravidelně uklízejte a omývejte skříně
  • Pravidelně svůj šatník větrejte
  • Oblečení skladujte suché a čisté
  • Nedávejte do skříní papír
  • Napadený textil vyperte v horké vodě
  • Textil také můžete v sáčku uložit do mrazáku
  • Skříň provoňte mýdlem, levandulí či pomerančovou kůrou

Na trhu existují také různé přípravky, které vám pomohou moly z bytu rychle vyhnat. Jedná se například o různé vonné sáčky, závěsy proti molům, speciální levandulové či cedrové vůně, kuličky a spreje. Oblíbené jsou také přípravky značky Raid.

Jak na potravinové moly?

Potravinoví moli řádí v kuchyni a ve spíži. Rozlišujeme několik druhů těchto drobných škůdců, nejčastěji se jedná o zavíječe paprikové, moly obilní, moučné a čokoládové. Jedná se o drobné šedé či béžové motýlky, kteří kálí do potravin a rychle se množí.

Do domácnosti se mohou dostat třeba ze sáčku mouky či strouhanky, který si koupíte v obchodě. Proto je dobré potraviny (především ty sypké) vždy dobře prohlédnout, případně je přesít a ihned uschovat do vhodných uzavíratelných nádob. Pokud moly najdete i v jiných potravinách, pro jistotu je vyhoďte.

Bojovat s potravinovými moly můžete také pomocí speciálních mololapek, které nevítané návštěvníky pochytají. Potraviny chrání také pasti proti molům s obsahem speciální vábící látky. Neobsahuje insekticidy, škůdce spolehlivě přiláká a ti se následně přilepí na speciální papírový proužek.

Co platí na štěnice?

Štěnice domácí, která je podle oblíbeného místa výskytu nazývaná také štěnice postelová, patří mezi nejznámější lidské parazity. Tyto škůdce najdete po celém světě, ve dne se většinou ukrývají za nábytkem nebo pod podlahou, v noci však vylézají ven a sají lidskou krev. Co se týče přenosu štěnice do bytu, může se k vám dostat z dovolené, starého nábytku i z MHD.

Jak štěnice vypadají? Jedná se o ploštice bez křídel se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly. Během života prochází třemi vývojovými stádii, což je vajíčko, nymfa a dospělý jedinec. Kousnutí od štěnice si lidé často pletou se štípanci od komára, vypadá totiž jako zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed.

Štěnice v bytě představují velmi nepříjemný problém, jsou totiž odolné proti většině dostupných přípravků. Vyhněte se proto volně dostupným insekticidům, které by mohly štěnice pouze vyrušit, a raději zavolejte odborníky na dezinsekci, kteří aplikují speciální postřik a škůdců se rychle a účinně zbaví.

Jak se zbavit mravenců v domácnosti?

Mravenci v kuchyni představují noční můru každé hospodyňky. Rozlišujeme několik druhů mravenců, konkrétně je to mravenec domácí, mravenec obecný a dále také faraón, který přenáší nejrůznější bakterie. Do bytu se tito škůdci většinou dostanou z okolních zahrad, často se přestěhují do tepla s celou kolonií a následně se živí zbytky potravin, které zde najdou.

Hubení mravenců je velmi náročné. Lidé často volí některou z osvědčených rad, jako jsou ty následující:

  • Dobře utěsněte okna
  • Skladujte potraviny v uzavíratelných dózách
  • Natřete zubní pastu na okenní rámy
  • Vytřete podlahu vodou octem
  • Postříkejte zasažená místa octovou vodou
  • Pěstujte na okně mátu, bazalku, levanduli nebo eukalyptus
  • Do cestiček nasypte prášek do pečiva, pálivou papriku či sůl
  • Použijte silné aromatické látky (jalovcový list, majoránku, hřebíček)

Pokud babské rady nezaberou, vyplatí se vyzkoušet některé z běžně dostupných přípravků. Ty zahrnují například speciální spreje, insekticidní přípravky, nástrahy, granule či prášek na likvidaci mravenců. Dostupné jsou také různé dýmovnice, které zabrání rojení mravenců a nepříjemný hmyz vyhubí. Když ani tohle nepomůže, nezbývá nic jiného, než se obrátit na odborníky.

Jak na blechy v bytě?

Blechy se nejčastěji vyskytují u majitelů psů a koček, domů si je ale může přinést i člověk, který žádného domácího mazlíčka nemá. Psí a kočičí blechy lidem značně znepříjemňují život, rychle se totiž množí a ukrývají se v kobercích, podlahách i nábytku. Blechy v posteli ale nikdo mít nechce, proto je důležité včas zakročit.

Kousnutí od blechy na kůži vytvoří červený flek s krvavým centrem, který často svědí nebo pálí, do několika hodin však zmizí. Štípance od blechy se nejčastěji vyskytují v řadách, najdete je především v okolí krku, zad a paží.  Samotné bleší kousnutí však neucítíte.

Co dělat, když máte doma blechy?

  • Odblešte psa nebo kočku
  • Vhodné je zvíře také odčervit
  • Vyperte zvířecí pelíšky, oblečky i hračky
  • Důkladně vysajte koberce
  • Vyčistěte nábytek
  • Domácnost vydezinfikujte

Zbavit se blech v bytě není jednoduché. Na trhu existují různé přípravky na blechy, která vám s tím mohou pomoci. Jedná se například o spreje na blechy, při hubení blech však pomáhají také šampóny a speciální hřebeny pro domácí mazlíčky. Pokud ani tyto prostředky nepomohou, je nutné obrátit se na specializovanou firmu, která si s blechami rychle poradí.

Samozřejmě platí, že nejlepším způsobem ochrany je prevence. Chovatelé psů a koček si v dnešní době mohou vybírat z celé řady dostupných přípravků, které jejich mazlíčky ochrání před napadením nezvanými škůdci. Vyplatí se tedy investovat například do obojku proti blechám, který hubí jak dospělé blechy, tak i předchozí vývojová stádia.

Jak se zbavit hmyzu v bytě? Vsaďte na čistotu a osvědčené přípravky
3 (60%) 26 hodnocení