Jak vybrat matraci pro hosty? Důležité je především pohodlí

Nafukovací a skládací matrace
Nafukovací a skládací matrace

Máte doma málo místa, ale přesto byste občas rádi ubytovali příbuzné nebo kamarády i na noc? Pravděpodobně tedy uvažujete o nějaké skladné, praktické a zároveň co nejpohodlnější variantě. Nabídka na trhu je poměrně široká – od spacích pytlů, přes sklopné a rozkládací postele, až po různé druhy matrací, které se dají rychle vyfouknout a schovat do komory.

Každý z nás potřebuje jednou za čas ubytovat u sebe doma nějakého hosta. Nejspíš se vám však nebude chtít pořizovat drahou sklopnou postel kvůli kamarádovi ze zahraničí, který se u vás nečekaně objeví jednou za rok, rozkládací pohovky zase zabírají moc prostoru a osmdesátileté babičce těžko nabídnete místo ve spacáku na zemi. Co se vám tedy v takovém případě nejvíce vyplatí? Pohodlnou a zároveň poměrně dostupnou alternativou jsou nafukovací a skládací matrace.

TIP: Velká recenze matrací na Kombo.cz.

Jak vybrat správné nafukovací matrace pro hosty

Mezi nejoblíbenější řešení při ubytování hostů rozhodně patří nafukovací matrace, protože jsou pohodlné a skladné. V případě pěkného počasí se navíc dají využít také při relaxování na zahradě místo deky nebo zahradního lehátka, můžete si díky nim však také zpříjemnit kempování a uložit nafukovací matrace do stanu. Pokud jsou navíc vyrobeny z voděodolného materiálu, hodí se i jako nafukovací matrace do vody.

Výhody nafukovacích matrací:

  • Skladnost a snadná manipulace
  • Nízká hmotnost
  • Jsou rychle připravené k okamžitému použití
  • Jsou nenáročné na údržbu
  • Dají se využít při různých příležitostech

Nafukovací matrace na spaní jsou dostupné v mnoha různých variantách a záleží tedy jen na vás, které z nich dáte přednost. O výběru vhodné matrace většinou rozhodují především takové faktory jako je cena, četnost návštěv, i prostor, který máte doma k dispozici. Na trhu existuje obrovské množství různých druhů nafukovacích matrací, na co všechno je třeba myslet?

Nejdůležitější je kvalitní materiál

Není nic horšího, než se po napůl probdělé noci ráno probudit celí rozlámaní, naštvaní a nejspíš také unavenější, než kdybyste si lehli na podlahu. Kvalita spánku má výrazný vliv na to, jak se bude člověk následující den cítit, jakou bude mít náladu a jestli bude schopný podávat adekvátní pracovní nebo studijní výkony. Proto je velice důležité nepodcenit výběr správné nafukovací matrace.

Kvalita je důležitá především ve chvíli, kdy plánujete své hosty ukládat na nafukovací matrace pravidelně. Měly by být vyrobeny z odolného materiálu, který je zároveň příjemný a snadno se čistí. Nejlepší jsou nafukovací postele potažené semišem. Spát na levných celogumových matracích se příliš nevyplatí, v létě se na ní budete svým potem lepit, v zimě na vás zase bude táhnout. Dejte si pozor také na nepříliš kvalitně lepené švy.

Rozměry, nosnost a správná výška

Velmi důležitým parametrem, na který byste nikdy neměli zapomínat, je rozměr matrace po nafouknutí. Měla by být dostatečně velká, abyste se na ní pohodlně vešli, ale zároveň se musí vejít do požadovaného prostoru. Záleží také na tom, jestli hledáte pouze jednolůžko, nebo raději nafukovací matrace pro dva. Ty se vyrábějí třeba s rozměry 200×200, 180×200 nebo 140×200 centimetrů.

Zásadní je také nosnost a výška zvolené matrace. Nosnost se udává v kilogramech, ta největší se pohybuje kolem 300‒400 kilogramů. Matraci byste měli vybírat podle toho, kdo na ní bude pravděpodobně spát, a počítat také s určitou rezervou. Pokud se jedná o dvoulůžko, myslete na hmotnost obou lidí.

Výška nafukovací postele ovlivňuje to, jak dobře se na ní vyspíte. Čím vyšší bude, tím lépe pro vaše pohodlí. Na cesty a kempování je vhodné vybírat lehčí matrace s výškou do 20 centimetrů. Pro domácí využití zvolte raději postel s výškou alespoň 22 centimetrů. Kromě těchto parametrů se vyplatí dát pozor také na velikost a hmotnost matrace ve složeném stavu. Pokud má navíc praktický obal, do kterého ji po vyfouknutí složíte, je to bezesporu výhodou.

Pozor na ventily

Zapomeňte na to, že byste matraci nafukovali ústy. Mohlo by vás to velmi vysílit. Při výběru matrace si proto pohlídejte, zda disponuje ventilem, který zajišťuje rychle nafukování a vyfukování. K matraci následně můžete dokoupit potřebné vybavení, které zahrnuje například:

  • Nožní pumpu na nafukování matrací
  • Ruční pumpu na nafukování matrací
  • Elektrický kompresor

Praktické jsou také nafukovací matrace se zabudovaným kompresorem, ke kterým nemusíte dokupovat žádné další příslušenství.

V hlavní roli cena

Většina lidí se při výběru nafukovacích matrací zaměřuje především na jejich cenu. Každý z nás by určitě rád ušetřil, pokud se však chcete dobře vyspat, měli byste si za kvalitní matraci raději připlatit. Cenu může ovlivnit i značka, k nejvyhledávanějším patří modely Intex, Bestway, Master nebo třeba Outwell.

Nejlevnější kousky se dají pořídit zhruba do 500 korun, většinou se však jedná o matrace z pastu nebo pro děti. Matrace do tisícovky většinou představují zlatou střední cestu. V této cenové relaci seženete lůžka pro jednoho i pro dva. Pokud si ještě o něco připlatíte, rozhodně nebudete litovat. Dražší matrace mají většinou lepší výšku i nosnost, jsou potažené semišem, velmi odolné a často také vodotěsné.

Skládací matrace je praktický pomocník

Pokud chcete přes noc rychle ubytovat návštěvu, dalším řešením mohou být také skládací matrace pro hosty. Ty jistě najdou využití v každé domácnosti, ve složeném stavu totiž rozkládací matrace na spaní zabírá poměrně málo místa, a navíc může sloužit třeba jako podnožka. Jelikož lidé v dnešní době hodně cestují, jistě ocení tuto alternativu také jako pomocníka na dovolené.

Rozkládací matrace pro hosty lze velmi rychle složit a zase rozložit. Většinou k nim obdržíte také praktický obal, díky kterému lze matraci jednoduše přemístit nebo ji uschovat v komoře. Výška skládacích matrací, jejichž jádro bývá vyrobeno z polyuretanové pěny, se pohybuje zhruba v rozmezí 8‒15 centimetrů. Jejich potah navíc můžete po každé návštěvě sundat a vyprat, aby byla matrace připravená na další použití.

Zajímavou alternativou jsou také rozkládací křesla a rozkládací sedačky. Tyto produkty elegantně řeší problém s ubytováním hostů. Svou variabilností zároveň zastupují hned několik druhů nábytku najednou – kromě postele pro návštěvu totiž mohou sloužit jako sedací souprava do dětského pokoje a díky tvarované opěrce také jako pohodlné místo ke čtení či odpočinku.

Jak vybrat matraci pro hosty? Důležité je především pohodlí
3 (60%) 15 hodnocení