Kamenný koberec se nehodí jen na zahradu. Vhodný je i do koupelen a kuchyní

Ačkoli většina lidí využívá kamenný koberec pouze v exteriérech, svými vlastnostmi se hodí také do bytu. Kromě toho, že se vyznačuje vysokou odolností, propouští vodu a dobře drží prach. Údržba kamenného koberce je navíc velmi snadná. Za kvalitní krytinu si však řádně připlatíte.

Směs přírodních mramorových oblázků a speciálního pojiva. Kamenný koberec je znám vysokou odolností a pevným povrchem, který je odolný vůči extrémnímu zatížení. Kromě teras se tak hodí například do garáží nebo na příjezdovou cestu. Velice dobře absorbuje vodu, na povrchu tedy nevznikají kaluže. V zimě navíc koberec neklouže.

Kamenný koberec v interiéru

Ačkoli se kamenný koberec zatím využívá spíše v exteriérech, stále více lidí jej volí i pro vnitřní účely. V současnosti po něm sahají například majitelé restaurací. Stále častěji je však k vidění i ve školkách či na úřadech. Pomalu se objevuje i v jednotlivých domácnostech, kde je ideální volbou také díky tomu, že drží prach u země místo toho, aby vířil ve vzduchu.

Hrubý povrch má navíc masážní schopnosti a výhody přináší i vašim mazlíčků. Těm díky kamínkům nebudou podkluzovat tlapy. Materiál má dobrou tepelnou vodivost. Po zatopení se rychle vyhřeje a nezebou z něj nohy. Ideální je například do:

  • Koupelen
  • Kuchyní
  • Garáží
  • Kanceláří
  • Prodejen
  • Restaurací
  • Vstupních prostor
  • Jako povrch schodišť

Kamenný koberec v exteriéru

Venkovní koberec z mramorových kamínků volí většina zákazníků převážně díky skvělým absorpčním schopnostem a protiskluzovému povrchu, který vydrží i extrémní zátěž. Může být navíc trvale ve vodě. Pokud však chcete, aby vodu izoloval, musíte v podkladu použít hydroizolaci na cementové bázi.

 Koberec se hodí převážně na:

  • Příjezdovou cestu
  • Terasu
  • Do garáží
  • Dno a okolí bazénu
  • Na fasádu

Údržba kamenného koberce

Mezi výhody kamenného koberce patří bezesporu snadná údržba. K čištění materiálu není třeba žádných speciálních přípravků. Umýt jej můžete třeba vysokotlakovým čističem. Pokud jste jej zvolili jako podlahovou krytinu do interiéru, bez obav použijte běžné čistící prostředky na podlahu v kombinaci s mopem.

Cena kamenného koberce

Cena pětadvacetikilového balení se pohybuje kolem 500 korun s tím, že balík pokryje jeden metr čtvereční podlahy. Pokud chcete ušetřit, můžete mramorové kamínky vyměnit za říční. Jejich cena se pohybuje kolem 150 korun za stejné množství.

Pokládka kamenného koberce

Na pokládku kamenného koberce není potřeba profesionála, zabere pár hodin a zvládne ji i zručnější lajk. Stačí když bude dodržovat následující kroky.

Příprava podkladu

Kvalita a životnost kamenného koberce vždy záleží na povrchu, na kterém je umístěn. Ten musí být vždy pevný a drsný, aby k němu směs lépe přilnula. Nejvhodnějším podkladem je proto beton. Starý nebo nový, to je jedno. Důležité je, aby byl správně připravený, tedy vysušený, vyčištěný od nečistot a zanesených spár. Pokud je povrch poškozený, je nutné jej opravit. Podklad by měl být vysoký aspoň 8 centimetrů a rozdělený dilatačními spárami proti praskání.

Příprava kamenné směsi

Pro domácí přípravu jsou určeny speciální sady, které obsahují drobné oblázky dle výběru, pryskyřici a tvrdidlo. Součástí je vždy také podrobný instruktážní návod, v němž jsou uvedeny i poměry jednotlivých složek. Balení by mělo být skladováno vždy při teplotě alespoň 15 stupňů Celsia.

Na základě údajů v návodu vysypte doporučené množství kameniva do zednického kýble. Ve vedlejším smíchejte pryskyřici s tvrdidle. Míchejte za pomocí vrtačky s nástavcem nebo elektrickým míchadlem, a to alespoň po dobu 3 minut. Směs následně vylijte do kýble s kamenivem a opět promíchejte.

Pamatujte na to, že směs, která smícháním přísad vznikne, tvrdne zhruba do 50 minut, je tedy nutné pracovat vždy jen s jedním balením.

Pokládka koberce

Směs, kterou jste si připravili, následně vylijte na připravený podklad a pomocí ocelového hladítka roztahujte do stran. Koberec musí být vyrovnaný a bez jakýchkoli prohlubní, během pokládání jej proto pečlivě vtlačujte a uhlazujte. Pokud koberec aplikujete na svislé plochy, použijte bednění. Vrstva by měla být tlustá zhruba 1,5 až 2 centimetry a schnout alespoň po dobu jednoho dne. Po uplynutí 24 hodin můžete kamenný koberec bez obav využívat.

Kamenný koberec se nehodí jen na zahradu. Vhodný je i do koupelen a kuchyní
2.9 (58.1%) 21 hodnocení