Posuvné dveře mají dvojí funkci. Šetří místo a oživují interiér

Posuvné dveře mohou být i zajímavým designovým doplňkem.

Chcete ušetřit místo nebo jen hledáte vhodný designový doplněk, kterým byste oživili interiér? Řešením by mohly být posuvné dveře. Nabízí totiž obojí. Volte však pečlivě. Každá varianta se hodí do jiné místnosti.

Posuvné dveře

Posuvné nebo také šoupací dveře. Je jedno, jak jim říkáte, rozdílné názvy za sebou skrývají totožné vlastnosti. Tou největší je praktičnost. Jejich hlavní výhodou je totiž úspora místa, díky tomu, že se neotevírají do místnosti, dokáží ušetřit prostor o rozloze dvou metrů čtverečních. Doporučují se tedy hlavně do menších interiérů, ale také do domácností, ve kterých bydlí rodiny s dětmi nebo osoby se sníženou schopností pohybu. 

Vybrat si můžete z několika materiálů. Nejčastěji zákazníci volí skleněné, dřevěné či kombinované. Záleží na vašich požadavcích a designu interiéru, do kterého dveře umisťujete. Pokud zvolíte správně, mohou místnost výrazně oživit.

Existují dva druha posuvných dveří.

Posuvné dveře na stěnu

Jak už název napovídá, tyto dveře se posouvají podél stěny. Fungují na mechanismu jezdce, který je umístěný v drážce. Jedná se o jednodušší variantu, pro kterou se může rozhodnout kdokoli, kdo má na zdi dostatek místa. Otvor pro posuvné dveře stačí olemovat obložkovou bezfalcovou zárubní. Některé typy dveří lze pověsit i na garnýž. A pokud si pořídíte dojezdový hranol, budete je moci i zamknout.

Výhodou je, že se pro ně můžete rozhodnout ze dne na den. Instalace není nijak složitá a obejde se bez bourání. Počítejte však s tím, že ačkoli se prostor interiéru opticky zvětší, nabudete moci ve směru otevírání dveří umístit žádný nábytek. Tyto posuvné dveře se tak nehodí například do koupelny, kde bývá problém s omezeným prostorem

Cena posuvných dveřích na stěnu začíná na 3 000 korun.

Posuvné dveře do pouzdra

Pořízení posuvných dveří, které zajíždějí do pouzdra, je třeba si předem velmi dobře rozmyslet. Jejich instalace se na rozdíl od nástěnných neobejde bez stavebních zásahů. Stavební pouzdro se totiž umisťuje přímo do stěny, a to jak do zděné, tak do sádrokartonové příčky. Záleží na typu pouzdra.

Tento typ dveří se doporučuje umístit jen mezi ty místnosti, kde není nutná dobrá zvuková izolace. Jsou dobrou volbou například pro oddělení šatny a chodby nebo kuchyně. Posouvat je lze na levou i pravou stranu, přičemž posuv je umístěn v horní části dveří. Podél otvoru je umístěna dělená obložková zárubeň, nechybí ani dorazový díl. Celé dveře lze schovat tak, aby nebyly vidět, a to díky hranovému madlu.

Výhodou tohoto typu posuvných dveří je praktická úspora místa. Jelikož zajíždějí do zdi, nemusíte podél stěn nechávat volný prostor. Praktické jsou také pro vozíčkáře.

Cena tohoto typu dveří začíná na 4 000 korun.

Shrnovací dveře

Levnější variantou posuvných dveří, jsou pak dveře shrnovací, které rovněž šetří místo a některé varianty také peníze. Oproti klasické křídlové a posuvné variantě bývají výrazně levnější. Na druhou stranu nevypadají tak elegantně. Co se týče materiálu, jednoznačně vedou plastové, k dispozici jsou ale také koženkové, které byly oblíbené v minulosti. K dispozici je široká škála barev, vzhledem mohou dveře imitovat i dřevo.

Shrnovací dveře se nabízejí ve dvou druzích.

Skládací shrnovací dveře

Jednokřídlové nebo dvoukřídlé. Skládací dveře lze pořídit v obou variantách. Přičemž jednokřídlé se skládají ze dvou částí a druhé zmíněné ze čtyř. Dveře se vždy skládají směrem ke stěně, čímž oproti klasickým křídlovým ušetří část místa. Obě lamely jsou stejně velké a montují se do dřevěné zárubně.

Dveře mohou být dřevěné i plastové, popřípadě můžete zvolit také kombinovanou variantu se skleněnou výplní a plastovým či dřevěným rámem. Lze je pořídit od 3000 korun.

Harmonikové shrnovací dveře

Ačkoli znatelně šetří místo, zasahují harmonikové dveře částečně do obou prostorů, které oddělují. Rolují se navíc na stranu, takže průchozí prostor o něco zmenší. Konstrukci křídla typicky tvoří dřevěný rám, který je obložený lisovanými deskami s povrchovou strukturou dřeva. Uvnitř rámu je pak stabilizační výplň. Součástí je vodicí lišta spolu se závěsy a pouzdry. Jejich cena začíná na 800 korunách.

Posuvné dveře mají dvojí funkci. Šetří místo a oživují interiér
3 (59.31%) 29 hodnocení