Rolety a žaluzie v jednom. Proč jsou „zebry“ vhodnou volbou a v čem zaostávají?

Rolety den a noc plní funkci žaluzií.
Rolety den a noc plní funkci žaluzií.

Líbí se vám rolety, ale upřednostňujete funkci praktičtějších ale zároveň méně atraktivních žaluzií? Máme pro vás dobrou zprávu, už mezi nimi dál nemusíte volit. Na trhu je totiž dostupný hybrid, který nabízí to nejlepší z obojího. Jaké jsou jeho výhody a v čem zaostává?

Možná je znáte jako rolety den a noc, běžně se jim ale říká také Zebra, Twinroll či DUO. A ačkoli se svým jednoduchým designem řadí do kategorie látkových rolet, svou funkčností připomínají spíše žaluzie.

Látka je totiž tvořena průsvitnými a neprůsvitnými pruhy, jejichž vzájemným překrýváním lze regulovat množství světla propouštěného do místnosti. Zmenšením mezer mezi neprůhlednými pruhy lze dosáhnout i úplného zatemnění. Jejich roztažením se místnost naopak prosluní. Škodlivých paprsků se však bát nemusíte, průhledné pruhy obsahují filtr proti UV záření.

Mnoho barevných alternativ

Bílé, modré nebo fialové? Rolety den a noc se vyrábějí v mnoha barevných provedeních, k dispozici jsou i různé vzory. Tady je třeba výběr pořádně zvážit. Nejenže různé barvy znamenají jiný vzhled interiéru, ale také odlišnou propustnost světla. Zákazník tedy musí počítat s tím, že u bílých rolet nebude zatemňovací efekt tak silný jako v případě, že si stejný výrobek pořídí v černé barvě. 

Kam jsou rolety vhodné?

Díky voděodolnému materiálu můžete rolety umístit do kuchyně, obývacího pokoje, ložnic i koupelny.

Ovládání rolet

Možnosti, jak rolety ovládat, jsou hned dvě. První způsob je stejný jako v případě žaluzií, s roletami se manipuluje pomocí ovládacího řetízku. Další variantou je bateriový či elektrický motor.

V tomto případě lze volit mezi:

  • Nástěnným vypínačem
  • Dálkovým ovladačem
  • Ovládáním přes smartphone či tablet

V případě pohonu na baterie pak odpadá starost s dodatečným sekáním a rozvodem kabelů.

Montáž rolet

Na výběr máte mezi dvěma provedeními, a to jak bez kazety, tedy na konzolách, nebo s hliníkovou kazetou. Ta může mít různou velikost i tvar. Obě možnosti lze instalovat na stěnu i strop, a to i v případě že podklad není úplně ideální. Vždy je ale třeba dbát na to, aby byla roleta naistalována rovnoměrně.

Rolety na míru

Ať už máte francouzské dveře, prosklenou stěnu nebo úzké okno, nemusíte mít strach, že byste nesehnali vhodnou velikost rolet. Firmy je totiž vyrábějí přímo na míru. Rozměry však nesmějí být větší než 240 x 300 centimetrů. V případě, že tato velikost nebyla dostačující, musíte umístit více rolet vedle sebe. Kvůli milimetrovým odchylkám v návaznosti jednotlivých pruhů, kterým se nelze vždy vyhnout, se doporučuje nechat mezi roletami alespoň minimální mezeru.

Jaké jsou výhody rolet?

Za hlavní pozitivum většina zákazníků považuje plynulou regulaci světla, kdy je možné i jejich úplné zatažení, což lidé jistě ocení hlavně během léta. Jak už jsme zmínili, záleží však na barvě rolet. Mezi další výhody patří:

  • Snadné ovládání
  • Multifunkčnost
  • Variabilita rozměrů
  • Množství barevných provedeních
  • Odolnost vůči vlhku
  • Nenáročná montáž

Jaké jsou nevýhody rolet?

Oproti žaluziím mají rolety den a noc tu nevýhodu, že jsou hořlavé. V porovnáním s ostatními roletami však není hořlavost o nic vyšší. Komplikovanější může být i jejich údržba. Rolety nelze očistit vlhkým hadrem. O prach se ale postará vhodný vysavač.

Cena

Ačkoli finální cenu ovlivňuje mnoho faktorů, mezi které patří třeba velikost, typ uchycení či alternativa ovládání, obecně se dá říct, že je lze pořídit od 300 korun. Jedná se však o zcela jednoduché rolety, ty kvalitnější vyjdou obvykle i na 2 500 korun za kus.

Rolety a žaluzie v jednom. Proč jsou „zebry“ vhodnou volbou a v čem zaostávají?
2.9 (57.14%) 14 hodnocení